DARJEELING

Güçlü dağ güneşi ve düşük gece sıcaklıkları çayların yapraklarının yavaş bir şekilde büyümesine neden olur ve bu da bu çayın kendine özgü yumuşak bir aromaya sahip olmasıyla sonuçlanır. Darjeeling çayı dünyadaki en iyi ve en pahalı çaylar kategorisindedir.

Left_darjeeling.jpg

ÇAY DÜNYASININ PIRLANTASI

Darjeeling çayı, Himalayaların eteğinde, 600 ile 2000 metre rakımlarda yetişmektedir. Serin ve nemli iklim, toprak, yağış ve eğimli arazi gibi etkenler Darjeeling çayına özgü emsalsiz “Misket üzümü” tadını ve zarif buketini vermektedir. En önemli özelliği çok yükseklerde yetişmesi ve yılın yaklaşık 5-6 ayı çay bitkilerinin karlar altında olmasıdır. Hindistan'ın Darjeeling bölgesinde yetişmekte olup, ismini de buradan almaktadır. Berrak deminden dolayı çayların şampanyası olarak da adlandırılmaktadır.

Görünüşü, demlenmesi, kokusu bilinen tüm siyah çaylardan farklıdır.
Demlendiğinde bakırımsı (şampanyayı/ıhlamuru andıran) çok açık bir dem rengi olmaktadır. Açık renkli demi olmasına rağmen "buruk" ve kendine özgü bir doğal aromaya sahiptir. 

ÇAYIN ÖZELLİKLERİ
ÇAY CİNSİ Siyah Çay
ÇAY RENGİ Açık Bakır
ÇAY SERTLİĞİ 2 Açık
DEMLEME ÇAY MİKTARI 2 2 Kaşık
DEMLEME SÜRESİ 5 5 Dakika
DEMLEME SAYISI 1 1 Kere
DEMLEME İÇİN SU SICAKLIĞI 100 100 °C

SİYAH ÇAYLAR - DARJEELING

Çayın bölgesi ve kendi özelliğinden dolayı çayın yaprağı karma ve ana 3 rengin karışımındandır; kahverengi, yeşil ve siyah. Ancak Golden Tips olarak adlandırılan çayın en tepesindeki filizin gold ve beyaz renkte yaprakları da bulunmaktadır. Filiz oranı arttıkça çayın kalitesi ve tadı da artmaktadır. Her yıl çok sınırlı miktarda üretilmekte olup, bütün dünyada çay tutkunlarının tükettiği bir üründür. Darjeeling çay yaprakları çok kabarık ve hafiftir. Bu nedenle çayın hazırlanması esnasında (hacimce) daha fazla çay kullanılması gereklidir.

AMBALAJ SEÇENEKLERİ