HEART OF ROSES

Beta Heart of Roses çayı, Orange Pekoe diye de tanımlanan, Sri Lanka'nın alçak kesimlerindeki (450 m – 550 m), çoğunluğu Deniyaya bölgesindeki bahçelerinden toplanır.

Left_heart_of_roses_tea.jpg

İÇİNİZDEKİ ENERJİYİ KEŞFEDİN

Toplanan yaprakların tazeliği ve üst yapraklardan olmasının, çayın yaprak yapısına, tadına ve dem özelliklerine önemli etkileri olmaktadır. Bu nedenle bu çayda üst yapraklardan toplanan çaylar kullanılmaktadir. Kalın, kıvrımlı ve büyük yaprak yapısı, demlendiğinde açık bir dem rengi ve yumuşak bir içim tadımı verir.

Tropikal iklim koşullarından dolayı Seylan çayına tok ve aromalı tadını veren iklim, toprak ve coğrafi koşullar dünyanın başka bir ülkesinde bulunmadığı için Seylan çayı sadece bizde değil  dünyanın her  ülkesinde aranan siyah çaylar arasında yer alır. Tipik Seylan çayı karakterini taşıyan yumuşak bir içim eşliğinde çok rahatlıkla keyfini sürebileceğiniz bir üründür. Çayın hangi bölgede yetiştiği çayın tadı için önem taşır. Her bölgenin iklimi ve toprağı çayın tadına yansır. 

ÇAYIN ÖZELLİKLERİ
ÇAY CİNSİ Siyah Çay
ÇAY RENGİ Parlak Kızıl
ÇAY SERTLİĞİ 3 Orta Sertlik
DEMLEME ÇAY MİKTARI 2 2 Kaşık
DEMLEME SÜRESİ 5 5 Dakika
DEMLEME SAYISI 1 1 Kere
DEMLEME İÇİN SU SICAKLIĞI 100 100 °C

HEDİYELİK ÇAY - HEART OF ROSES

Bu özel çay Sevgililer Günü, Yeni Yıl gibi özel günlerde hediyelik olması açısından farklı bir ambalajda tüketici ile buluşturulmuştur.

AMBALAJ SEÇENEKLERİ