SELECTED QUALITY

Sri Lanka alçak kesiminden Ratnapura bolgesindeki, çay bahçelerinden üç yaprakları ( Çayın en taze yapağı olarak bilinen) toplanıp işlenmiştir. Kısa kıvrımlı siyah yaprak yapısı ile toplandığı çay bölgesinin tipik aroma ve karakterini verir.

Left_selected_qualty.jpg

SRI LANKA YAĞMURLARINDAN DOĞAN LEZZET

Çay lezzetini daha iyi yakalamak için cam fincan (kupa) veya çok ince uçlu porselen fincan kullanılması tercih edilir. Kireçsiz veya yumuşak su kullanılması çayın gerçek lezzetini kolayca almanızı sağlar. Bir fincan ya da kupaya 1 adet poşet çay koyunuz. Üzerine taze kaynamış su ekleyin. 1-2 dakika içinde poşet çayı fincanın içerisinde daha iyi dem vermesi için sallayınız. 2-3 dakika sonra çayınız mükemmel kokusu ve lezzeti ile içime hazır olacaktır. Eğer sütlü içmek isterseniz, çayın üzerine isteğinize göre bir çay kaşığı süt ilave edin.

ÇAYIN ÖZELLİKLERİ
ÇAY CİNSİ Siyah Çay
ÇAY RENGİ Yoğun Kızıl
ÇAY SERTLİĞİ 4 Yoğun
DEMLEME ÇAY MİKTARI 1 1 Kaşık
DEMLEME SÜRESİ 5 5 Dakika
DEMLEME SAYISI 1 1 Kere
DEMLEME İÇİN SU SICAKLIĞI 100 100 °C

SİYAH ÇAYLAR - SELECTED QUALITY

Alçak kesimlerden toplanıp işlenen yapraklardan elde edilen FBOP çay cinsi, çok koyu olmayan dem rengi, buruk tadımı ile hem sert hem de yumuşak çay severlerin rahatlıkla tercih edebileceği çaydır. Çayın en önemli özelliği tamamen doğal bir ürün olması ve hiç bir koruyucu içermemesidir. İçerken hissedilen aroma ise bu çayın yetiştiği bölgenin ikliminden kaynaklanan, kendine özgü aromasıdır.

AMBALAJ SEÇENEKLERİ