YASEMİNLİ YEŞİL ÇAY

Çin'de kutsal bir içecek olarak sayılan yeşil çay yaprakları çok özenle elle toplanır ve üretime verilir. Siyah çay için yapraklar yavaş yavaş kurutulurken, yeşil çayın yaprakları toplanır toplanmaz hızla kurutulur ve kurutulurken oksijenle tepkimeye girmesine (fermentasyona) izin verilmez. Yeşil çayda bulunan kafein oranı siyah çaya oranla daha düşük ancak antioksidan miktarı daha fazladır.

Left_yaseminli_yesilcay.jpg

RUHUNUZU OKŞAYAN NOTALAR

Çin de kutsal bir içecek olarak sayılan yeşil çay yaprakları çok özenle elle toplanır ve üretilir.

İlkbahar gelince  yasemin yaprakları elle toplanır ve güneşte kurutulmaya bırakılır.  Kurutulan yasemin çiçekleri doğal ortamda  yeşil çay yaprakları ile harmanlanarak doğal aromatik bir çay elde edilir.  

ÇAYIN ÖZELLİKLERİ
ÇAY CİNSİ Yeşil Çay
ÇAY RENGİ Açık Bakır
ÇAY SERTLİĞİ 2 Açık
DEMLEME ÇAY MİKTARI 1 1 Kaşık
DEMLEME SÜRESİ 2-3 2-3 Dakika
DEMLEME SAYISI 2 2 Kere
DEMLEME İÇİN SU SICAKLIĞI 75-85 75-85 °C

YEŞİL ÇAYLAR - YASEMİNLİ YEŞİL ÇAY

İnce uzun yaprakları , altın sarı parlak bir dem rengi ve yumuşak içimi ,nefis yasemin aroması ile çok daha farklı bir lezzet verir. Yaseminli yeşil çay hem sindirime yardımcı olacaktır hem de günü daha zinde geçirmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca bu çay içerdiği yasemin sayesinde , vücutta rahatlamaya da neden olur. Özellikle kapalı havalarda veya sıkıldığımız dönemlerde içilen yaseminli çay psikolojik bir rahatlama sağlar.

AMBALAJ SEÇENEKLERİ